sad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.
Kto przeprowadza kursy BHP
Każdy pracownik oraz pracodawca, niezależnie od stanowiska, musi posiadać ukończone odpowiednie szkolenie BHP. Można wyróżnić kilka rodzajów kursów BHP, które są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Jedną z ważniejszych usług oferowanych przez firmę działającą w branży BHP jest przeprowadzanie danego rodzaju szkolenia BHP. Kursy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są prowadzone przez wyszkolonych pracowników, którzy posiadają kwalifikacje umożliwiające prowadzenie szkoleń BHP. Firma BHP zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają wykształcenie zawodowe w branży BHP. Pracownik służby BHP może prowadzić szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ dysponuje specjalistyczną wiedzą z tego zakresu. Dobra firma BHP oferuje przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokim poziomie poprzez zatrudnienie odpowiednich specjalistów, którzy prowadzą szkolenia w sposób jasny i przystępny dla uczestników. Przy szkoleniach BHP prowadzący często korzystają z różnych dodatkowych źródeł naukowych, takich jak prezentacje multimedialne, żeby urozmaicić przebieg szkolenia.
Świadczenia związane z BHP
Świadczenia BHP oznaczają po prostu obowiązki pracodawcy wobec pracowników, które są związane z zachowaniem bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. Istnieje wiele różnych świadczeń BHP, które pracodawca musi zapewnić pracownikom wykonującym określony rodzaj pracy. Jednym z ważniejszych świadczeń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP, którego przeprowadzaniem zajmuje się odpowiednia firma. Innym obowiązkiem pracodawcy, wynikającym ze świadczeń BHP, jest zapewnienie pracownikom odzieży oraz obuwia ochronnego, jeśli w miejscu pracy są narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Ponadto pracodawca musi zapewnić odpowiednie środki higieny oraz odzież roboczą, jeśli przy wykonywanej pracy istnieje ryzyko zniszczenia odzieży pracowników. Innymi świadczeniami z zakresu BHP, które obowiązują pracodawców, są ochrona zdrowia oraz badania lekarskie pracowników. Sprawdzaniem, czy dana firma spełnia wymagania BHP, zajmują się wyszkoleni specjaliści z branży BHP.
Czym jest PIP
PIP jest skrótem, który oznacza Państwową Inspekcję Pracy, stanowiącą polski organ nadzoru. Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest, przede wszystkim, nadzór oraz kontrola nad przepisami dotyczącymi prawa pracy. Same przepisy regulujące obowiązki pracowników oraz pracodawców znajdują się w Kodeksie Pracy. Jednym z aspektów zawartych w przepisach prawnych jest regulacja spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się właśnie, między innymi, sprawdzaniem czy w danej firmie i zakładzie są przestrzegane odpowiednie przepisy BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy, który jest zawarty w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego szkolenia BHP. Pracownik, który ukończył wstępne szkolenie BHP, otrzymuje specjalną kartę zaświadczającą o odbytym szkoleniu. Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić dokumenty zaświadczające o odbyciu przez pracowników oraz pracodawców odpowiednich szkoleń BHP. Pracodawca powinien więc zadbać o szkolenia BHP zatrudnionych pracowników.